Bazylika Matki Bożej Aniołów i Męczenników

Wnętrze Bazyliki Matki Bożej Anielskiej

Piazza della Repubblica)
Godziny otwarcia: 7 - 19:30)
Opodal dworca Termini, gdzie dziś znajduje się Plac Republiki z urokliwą Fontanną Najad, na przełomie III i IV wieku n.e., za czasów imperatora Dioklecjana (284-305) wzniesiono w Rzymie największe łaźnie - mogły ponoć gościć zarazem 3000 osób. Jednakże już w V wieku, wcześniej gęsto zamieszkana dzielnica, opustoszała i wraz z nią opustoszały również Termy Dioklecjana, które stopniowo przeobraziły się w ruiny. W XVI wieku ksiądz wizjoner, Antonio del Duca przekonał papieża Piusa IV o konieczności poświęcenia kultowi aniołów dawnych term, przy których budowie zginęły męczeńsko tysiące prześladowanych przez Dioklecjana chrześcijan. Stąd wezwanie kościoła: Matki Bożej, Aniołów i Męczenników. Na krótko przed śmiercią Michał Anioł, niewiele zmieniając, przeobraził imponujące ruiny pogańskich term w chrześcijańską świątynię.
Wnętrze bazyliki jest rezultatem osiemnastowiecznej interwencji Luigiego Vanvitellego, ale pomimo przeróbek z łatwością można w dzisiejszej Bazylice odczytać struktury starożytnych term. Wykonane przez Igora Mitoraja drzwi wejściowe - przedstawiają sceny Zwiastowania i Ukrzyżowania - są oskrzydlone ścianami termalnego calidarium (w termach - pomieszczenie z gorącą wodą), wprowadzają do kruchty - tepidarium (ciepłe pomieszczenie pośrednie) i wreszcie do głównej nawy kościoła - frigidarium (chłodne pomieszczenie centralne). Dzisiejsze wnętrze wciąż ozdabiają te same, kolosalne, idealnie zachowane starożytne kolumny z czerwonego granitu o białych korynckich kapitelach. Z przeciwnej strony, na zewnątrz kościoła znajduje się ściana natatio (zimny basen), którego miejsce zajęły zabudowania i dziedzińce dawnego klasztoru kartuzów, dziś należące do Museo Nazionale Romano.Wiele spośród obrazów bogato dekorujących nawę i ołtarze to oryginały, których mozaikowe kopie zdobią Bazylikę św. Piotra. Jest między nimi również oryginał Św. Sebastiana Domenichina z ołtarza, pod którym spoczywa św. Jan Paweł II.
Posadzkę głównej nawy ukośnie przecina tzw. Linia Klementyńska - rzymska linia południkowa z misternie inkrustowanymi znakami zodiaku. Jej odsłonięcia, w obecności papieża Klemensa XI, dokonała królowa Marysieńka Sobieska. Ten fakt upamiętnia jedna z mosiężnych tabliczek tuż obok Linii. Głosi ona: Maria Kazimiera, żona króla polskiego, w dziewiętnastoletnim okresie obrotu słońca i księżyca, w Rzymie naznaczyła w

